IEA ziet meer vertraging bij inkoop materialen energietransitie

Economie
door anp
maandag, 10 maart 2025 om 7:42
anp100325048 1

PARIJS (ANP) - Door de grote investeringen in de energietransitie hebben bedrijven steeds meer te maken met vertragingen bij de inkoop en levering van materialen voor het stroomnetwerk, zoals energiekabels en transformators. Volgens onderzoek van het Internationaal Energie Agentschap (IEA) zijn de lengtes van die inkoopprocedures in vier jaar bijna in tijd verdubbeld. Ook de kosten voor dat soort materialen zijn flink gestegen.

Het IEA stelt dat het 'procurement' proces voor stroomkabels nu twee tot drie jaar duurt en tot wel vier jaar voor grote transformatoren. Dat is twee keer zo lang als in 2021 nog het geval was. Bij andere gespecialiseerde componenten zijn er zelfs nog grotere vertragingen, aldus de denktank uit Parijs. Zo zijn er bij stroomtransmissiekabels voor langere afstanden wachttijden van wel vijf jaar voordat die geleverd kunnen worden.

Deze vertragingen en de gestegen kosten van belangrijke grondstoffen als koper en aluminium maken investeringen in de energietransitie duurder. Maar het IEA zegt ook dat er meer gespecialiseerd personeel nodig is voor de energietransitie. Volgens het bureau zijn er nu wereldwijd 8 miljoen mensen werkzaam voor aanleg, onderhoud en exploitatie van stroomnetwerken. Die behoefte zal met nog eens 1,5 miljoen mensen in 2030 toenemen onder de huidige beleidsplannen, aldus het agentschap.