ING: machinebouwers moeten innoveren om concurrerender te worden

Economie
door anp
donderdag, 13 maart 2025 om 7:58
anp130325054 1

AMSTERDAM (ANP) - De machine-industrie ondervindt toenemende concurrentie uit China, stellen onderzoekers van ING Research. Ze pleiten voor innovatie om de concurrentiekracht te vergroten. Daarnaast kunnen de forse mogelijke Amerikaanse importheffingen impact hebben op de sector.

De machine-industrie stond de afgelopen jaren bekend als "economische groeiparel", met een jaarlijkse groei van 9,5 procent tussen 2013 en 2023, stellen de onderzoekers. Vooral de chipmachinefabrikanten, onder aanvoering van ASML, droegen daaraan bij. Overige machinemakers bleven echter achter, aldus ING Research.

Ondertussen zet China stevig in op de export van eigen machines. Voorheen waren deze vaak nog van mindere kwaliteit, maar volgens westerse machinefabrikanten zijn de Chinese machines nu kwalitatief beter. Ook de prijs is vaak lager, waardoor klanten steeds vaker voor een Chinees alternatief kiezen. Dat is ook terug te zien in de importcijfers. Zo steeg de Nederlandse machine-import uit China de afgelopen jaren gemiddeld sterker dan de totale import uit dat land.