Lot van commerciële maanlander onduidelijk

Samenleving
door anp
vrijdag, 23 februari 2024 om 1:23
anp230224005 1
HOUSTON (ANP) - Het is niet duidelijk hoe de landing van een commercieel toestel op het oppervlak van de maan is afgelopen. Ongeveer tien minuten na de geplande aankomst had de lander nog geen teken van leven naar de aarde gestuurd. Er komen wel wat signalen binnen, maar de vluchtleiding weet niet zeker wat die betekenen en onderzoekt wat er aan de hand is.
Het zou kunnen dat het vaartuig verkeerd is terechtgekomen. "We zijn op de maan", liet de vluchtleiding wel weten, zonder iets te zeggen over de toestand van de lander. Voor de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA, die miljoenen dollars belastinggeld in de maanmissie heeft gestoken, was de mededeling voldoende om een felicitatie te sturen.
De lander Odysseus, ontwikkeld door het Amerikaanse bedrijf Intuitive Machines, moest in de nacht van donderdag op vrijdag (Nederlandse tijd) gecontroleerd neerkomen bij een krater in de buurt van de zuidpool van de maan. Als dat lukte, zou het de eerste geslaagde commerciële maanlanding ooit zijn.
Een poging met een ander commercieel ruimtetuig was vorige maand na de lancering mislukt. Het verging uiteindelijk in de dampkring van de aarde. In april stortte een Japanse commerciële lander neer tijdens de landing op de maan.
De Odysseus is ruim 4 meter hoog en weegt ongeveer 675 kilo. Hij werd vorige week gelanceerd vanaf de beroemde ruimtebasis Cape Canaveral in Florida. De Verenigde Staten willen in de komende jaren weer mensen naar de maan en terug brengen. De poolkrater waar de lander moest neerkomen is een van de mogelijke bestemmingen. De Verenigde Staten hopen dat ruimtevaartbedrijven kunnen helpen bij het bouwen van bases op de maan. Daarvoor heeft de ruimtevaartorganisatie NASA een heel programma opgezet, Commercial Lunar Payload Services. Bedrijven kunnen miljoenen dollars krijgen om maanapparaten te ontwikkelen en te bouwen.
Als de Odysseus het nog doet, heeft hij ongeveer een week de tijd om onderzoek te doen naar het effect van geladen deeltjes van de zon op het oppervlak van de maan. Mensen die naar de maan reizen worden daar volop blootgesteld aan die deeltjes, met nauwelijks bescherming van een magnetisch veld zoals op aarde. Ook willen de Verenigde Staten experimenteren met nauwkeuriger landen.