ABN AMRO: verkoop occasions stijgt flink door groeiend autobezit

Economie
door anp
donderdag, 20 maart 2025 om 00:05
bijgewerkt om donderdag, 20 maart 2025 om 6:30
anp200325002 1

De verkoop van tweedehands auto's in Nederland neemt de komende jaren steeds meer toe, verwacht het economische bureau van ABN AMRO. Dit komt onder meer door het groeiende autobezit in ons land en de bevolkingsgroei. Ook richten autodealers zich steeds meer op de verkoop van gebruikte auto's, omdat ze aan nieuwe modellen minder verdienen.

Naar verwachting stijgt de verkoop van occasions met 300.000 stuks, van 2,1 miljoen vorig jaar, tot 2,4 miljoen in 2030. De bank constateert ook dat gebruikte elektrische auto's sneller worden verkocht, nu de prijzen sterk zijn gedaald. Die prijsdaling komt door de komst van een groot aantal goedkopere elektrische modellen, die in grote hoeveelheden uit de lease op de tweedehandsmarkt verschijnen.

Vorig jaar exporteerde Nederland voor het eerst meer tweedehands elektrische auto's dan het importeerde. "Dit komt doordat de vraag niet evenredig meegroeit met de grote instroom van elektrische occasions. Dit is het gevolg van de afbouw van de financiële voordelen op het bezit ervan door de overheid. Ook bemoeilijkt de netcongestie het installeren van oplaadpunten bij mensen thuis, waardoor de keuze voor een elektrische occasion lastiger is", stellen de economen vast.

De markt voor tweedehands auto's wordt ook beïnvloed door recente wetswijzigingen in de motorrijtuigenbelasting, aanschafbelasting en bijtelling in geval van lease. "Deze wijzigingen maken gebruikte elektrische auto's minder aantrekkelijk waardoor autohandelaren hun strategieën moeten aanpassen om competitief te blijven", aldus ABN AMRO.